Connect with us
Elona Dobra

10 vdekje foshnjash në pak javë. Materniteti pranon denoncimin.

Shëndetësi

10 vdekje foshnjash në pak javë. Materniteti pranon denoncimin.

Një ditë më parë deputeti i PD-së Bardh Spahia deklaroi se javët e fundit kanë humbur jetën në maternitet 10 foshnja, duke lëshuar alarmin për mungesë inkubatorësh. Por menjëherë pas denoncimit vjen konfirmimi nga ana e maternitetit “Koço Gliozheni”.

Sipas deklaratës për shtyp asnjë vdekje nuk ka ardhur për shkak të mungesës së inkubatorëve por foshnjat kanë patur komplikacione të rënda. Madje pranë këtij materniteti janë sjellë edhe 4 inkubatorë të rinj.

Deputeti demokrat denonconte se në maternitet janë gjithsej 13 burime oksigjeni për 19 foshnja të porsalindura. DHe mjekët ishin të detyruar të vendosnin nga dy foshnja në secilin burim oksigjeni duke bërë që shëndeti i tyre të kishte komplikacione me pasojë vdekjen.

Sipas denoncimit vetëm 24 orët e shkuara kanë humbur jetën 3 foshnja.

Continue Reading
Advertisement Ambalazhe Kartoni
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More in Shëndetësi

Sondazh

Vettingu duhet te filloje ne:

View Results

Loading ... Loading ...
To Top