Connect with us
Elona Dobra

Rusia grusht te forte SHBA.

Bota

Rusia grusht te forte SHBA.

Vladimir Putin largon 755 diplomate amerikane nga Rusia, ne pergjigje te sanksioneve kunder Moskes, miratuar nga Kongresi Amerikan. Deklarata e presidentit rus konfirmon Grushtin e forte te Moskes dhe vjen ne nje moment kur sanksionet nuk kane hyre ende ne fuqi.

Projektligji eshte ende ne tryezen e presidentit Donald Trump, i cili nuk e ka firmosur, por zv presidenti Mike Pence eshte shprehur se paketa e sanksioneve do firmoset.

Nga ana e tij presidenti Putin eshte shprehur se durimi ka arritur fundin. Kemi pritur qe marredheniet te ndryshonin dhe raportet me SHBA te permiresoheshin por duke gjykuar mbi ate cfare ndodh mendoj se diplomatet amerikane duhet te largohen nga Rusia brenda 1 shtatorit. Ne Rusi mund te qendrojne 455 diplomate aq sa ka dhe Kremlini, duke perfshire personel ambasadash dhe konsullatash. Erdhi momenti qe ti tregojme SHBA qe veprimet e tyre nuk mund ti leme pa pergjigje. Washington ka mbajtur nje qendrim qe demton marredheniet dy paleshe dhe Rusia nuk do mjaftohet vetem me kete mase. Kongresi amerikan ka marre vendimin qe presidenti te mos vere Veton e tij ne lidhje me mosfirmosjen e ketyre sanksioneve. DUke pare poziten jo te forte dhe duke mos dashur te acaroje marredheniet me Kongresin, Trump eshte shprehur se do firmose sanksionet ndaj Rusise.

Continue Reading
Advertisement Ambalazhe Kartoni
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More in Bota

Sondazh

Vettingu duhet te filloje ne:

View Results

Loading ... Loading ...
To Top