Connect with us
Elona Dobra

Fier: Koshat e mbeturinave kane me dinjitet se sa njerezit.

Aktualitet

Fier: Koshat e mbeturinave kane me dinjitet se sa njerezit.

Nese kalon rrugeve te Fierit shikon neper trotuare keta kazane, konteniere apo Kosha ku njeriu mund te hedhe mbeturinat. Ne perpjekje per ti dhene Fierit, imazhin e nje qyteti europian, te paster dhe me estetike, me sa duket Bashkia duhet ne fillim te kishte hapur kurse trajnimi per banoret e tij qe te mesojne te sillen si njerez. Kosha ku ne vend te mbeturinave do ishte mire te futeshin vete ata njerez qe nuk dine ta trajtojne kete Kosh si nje vend qe do e mbronte kete qytet nga papastertia, aroma e keqe, por me sa duket njerezve u vret syrin gjeja e bukur. Jemi mesuar gjithmone te jetojme mes zhulit, rremujes. Do ishte mire qe keto Kosha, apo kazane te mos kishin as kapake ne menyre qe dhe mbeturinat te kishim mundesi ti  hidhnim nga njeri trotuar ne tjetri. Ne kete menyre edhe do argetoheshin ndopak. Kuti kartoni te hedhur perbri ketyre koshave sikur kerkojne te sfidojne qellimin se perse keto Kosha jane vendosur aty. Zoterinj nuk kerkon ndonje shkolle te madhe, hapja e kapakut dhe hedhja e nje mbeturine brenda ketij Koshi. Nese ti hedh nje leter ne trotuar, tjetri hedh paguren e ujit, kanacen, ambalazhin e biskotave apo te patatinave, dikush pa te keq do hidhte edhe levoret e shalqineve apo cfare dolloj mbeturine tjeter. Sepse eshte nje shprehje shikon lulja lulen dhe rritet. Dhe ne jemi te prirur te perqafojme shembullin e keq. nese eshte kjo mbeturine e hedhur ne trotuar perse mos hedh edhe une. Ndersa kur vjen puna per ta trajtuar koshin si kosh dhe si nje vend qe na mundeson ta mbajme qytetin Paster, Joooo as mos e mendoni.

Continue Reading
Advertisement Ambalazhe Kartoni
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More in Aktualitet

Sondazh

Vettingu duhet te filloje ne:

View Results

Loading ... Loading ...
To Top