Connect with us
Elona Dobra

KQZ në kaos për Kavajën, s’ka tagër të vendosë kur në zgjedhje nuk ka garues

Aktualitet

KQZ në kaos për Kavajën, s’ka tagër të vendosë kur në zgjedhje nuk ka garues

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve gjendet në vështirësi pas vendimit të kryeministrit Edi Rama për anulimin e zgjedhjeve në Kavajë.

Arsyeja e kësaj vështirësie vjen nga fakti se nuk ka mekanizma ligjorë për të vendosur mbi këtë situatë, kur janë printuar rreth 63 mijë fletë votimi.

Sipas “Ora News”, KQZ e konsideron të paprecedentë këtë situatë zgjidhja e së cilës mund të vijë vetëm nga politika.

Në këto kushte rruga që do të ndiqet është tërheqja e komisionerëve nga KZAZ-ja e Kavajës dhe nga qendrat e votimit.

Kështu presidentit Bujar Nishani do t’i duhet të dekretojë një datë tjetër për zhvillmin e zgjedhjeve

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More in Aktualitet

Sondazh

Vettingu duhet te filloje ne:

View Results

Loading ... Loading ...
To Top