Connect with us
Elona Dobra

Ma keni vrarë Sarandën…

Aktualitet

Ma keni vrarë Sarandën…

Nga Skerdjan Dhuli 

Une vazhdoj te mbetem “i denuar” qe pushimet ti bej ne Sarande..
Ca prej prinderve ketej rrotull, ca prej shokeve e miqve, ca prej mallit per qytetin, ca prej rutines qe se prishim se jemi mesuar, po ca edhe prej inatit lab qe ste le aq rehat.
Mirepo prej vitesh Saranden e kane vrare.
E kane vrare ne gjithcka. Ne historine e vete, ne fryme, ne pamje, madje e kane vrare bash ne shpirtin e saj.
Nje qytet qe nga qetesia ka perfunduar ne rremuje, nga rregulli perfundoi ne germadhe, nga pasteria perfundoi ne babiloni pislleqesh, nga vend per te gjithe perfundoi ne vendin e askujt, nga te bukuren e Shqiperise, sot perfundoi ne nje kandahar qe nje zot e di ku e ka fundin.
Dhe ne fakt ne e kemi vrare te gjithe. Edhe une. Po, edhe une qe nuk fola dot kur lloj lloj kryebashkiaku kudo ku shihte nje hapsire ngriti nje monster qe sot e quajne pallat a Hotel.
E ke vrare edhe ti Edmond Gjoka qe PD te dha shansin e Sarandiotet te dhane vulen, e ti bere ate qe as pushtuesi me i eger sdo ja bente.
E ke vrare edhe ti kryebashkiaku Stefan Cipa apo ti qe Koco te beri kryebashkiake sot.
E kane vrare lloj loj pushtetari qe kane shfrytezuar milionat e tyre per te investuar ne kete babezine e betonit.
E kane vrare edhe ata qe e lane pa spital (ky aktuali spital i thencin).
E kane vrare edhe ata qe e kane lene pa uje (ndoshta mendojne se kemi detin)
E kane vrare edhe ata qe e kane lene pa asnje cm hapsire publike.
E kane vrare edhe ata qe cdo pellembe plazh e bene privat.
E kane vrare edhe ata qe kurre nuk e disiplinuan ngritjen e cdo mejhane qe ketu e quajne hotel.
E kane vrare edhe ata qe nuk i bene kurre rruge per te ardhur (Gjirokaster Sarande nuk quhet rruge).
E kane vrare edhe ata qe kane betonuar edhe mbi det, pasi mbyllen hesapet me token
E kane vrare edhe ata qe i zhduken historine.
Une e di qe per shumekend keto radhe duken nje trishtim i madh qe shihet mbase vec nga une, po ne fakt panorama eshte edhe me keq se kaq.
Sepse Sarandes i kane humbe dhe historine e saj. Emrin e saj. Shkallet e saj qe i ka pas nje nga arteriet me te rendesishme dhe domethenese te saj.
I kane humbur deri edhe midhjen. Mos u cudisni. Dikur ishim qyteti i midhjeve, sot te prosisesh midhje ose duhet mik, ose do presesh te hash ato qe vijne nga Greqi. Edhe e dini pse ? Sepse kaq te mire jane kryebashkiaket e ketij qyteti ne cdo kohe, sa ujrat e zeza ja kane plalkos fushes qe con uje ne liqenin e Butrintit, pra ne shtepine e midhjes.
Sigurisht qe kjo situate nuk eshte aspak normale. Po per kete ne nuk kemi dot nje zgjidhje, vec te dalim maje lekursit e te lutemi qe ne ka Zot qe i sheh ç’behet ketej nga ne, te vere dore e tju thote: Stop.
E pavaresisht ketyre, une serish do vij. Do vij se edhe pse ma kane vrare, serish ne shpirtin e fundit dua ta shoh.
Do vij se edhe sikur diellin e fundit te kem per te pare ketu, dua ta shoh. Eren e detit dua ta marr edhe sikur te jete e fundit qe vjen prej tij.
Se ky, edhe ne qofte i fundit i faqes se dheut, prap eshte toka ime. Edhe pse vrare keqazi, deri per vdekje.

Continue Reading
Advertisement Ambalazhe Kartoni
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More in Aktualitet

Sondazh

A është Saimir Tahiri maja e Ajsbergut, në trafikun e drogës?

Loading ... Loading ...
To Top