Connect with us
Elona Dobra

Në 20 maj, Shkodra proteston kundër dhunës ndaj vajzave dhe grave

Aktualitet

Në 20 maj, Shkodra proteston kundër dhunës ndaj vajzave dhe grave

Këtë të shtunë, në 20 maj, qytetarët e Shkodrës do të protestojnë përpara Bashkisë për të ngritur zërin kundër dhunës e krimeve ndaj vajzave e grave në rrethin e Shkodrës e më gjerë në Shqipëri.

Protesta ka marr shkak nga një ngjarje e rëndë e ndodhur para pak ditësh në fshatin Guci e Re në Shkodër. Sipas policisë një 74-vjeçar i ka marr jetën bashkëshortes duke e vrarë me çifte dhe më pas ka qëndruar përball saj duke pirë raki.

“I bëjmë thirrje dhe lutje të gjithë qytetarëve te Shkodrës të bashkohen në protestën e datës 20 Maj, në orën 11:00 përpara Bashkisë, për të ngritur zërin kundër dhunës e krimeve ndaj vajzave e grave në rrethin e Shkodrës e më gjerë në Shqipëri… Kërkojmë drejtësi për kufomat e vajzave dhe grave, kërkojmë drejtësi për dhunën e ushtruar nga burrat, kërkojmë drejtësi për çdo grua atje jashtë e cila është viktimë e dhunës e ka ende frikë të protestojë, për çdo grua që nuk jeton më si pasojë e një mentaliteti të kalbur patriarkal..”, thuhet në njoftimin e protestës në Facebook.

Në Shkodër, Lezhë dhe qytete të tjera janë përhapur kudo njoftimet për protestën e 20 majit përpara Bashkisë së Shkodrës./m.g/

Harta e parakalimit “Nuk Heshtim Më”

18404055_1041979582598771_4260212371118251732_o

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More in Aktualitet

Sondazh

Vettingu duhet te filloje ne:

View Results

Loading ... Loading ...
To Top