Connect with us
Elona Dobra

Sa minuta ne dite duhet te ecni qe te humbisni ne peshe?

Lifestyle

Sa minuta ne dite duhet te ecni qe te humbisni ne peshe?

Nje nga ushtrimet me te zakonshme dhe me praktike per rendien nga pesha eshte ecja ne natyre. Te besh nje ecje normale mund te rrezosh disa kg te tepert ne nje kohe te shkurter.  Per te marre rezultate pozitive duhet bere nje plan. Ne rradhe te pare sa minuta ne dite duhet te ecni.Perpara se ti pergjigjeni kesaj pyetje mund te themi qe po flasim per nje aktivitet t eperditshem dhe te thjeshte. te ecesh cdo dite u ben mire muskujve dhe humbim ne peshe. Sipas disa studimeve vetem duke ecur mund te humbasin 500 gram ne jave, nderkohe qe ne 5 muaj ne kemi rene 9 kg. E gjitha kjo vetem duke ecur, pa asnje diete ushqimore te rrepte apo sforcim fizik.

 

 

Nese ecni me nje shpejtesi 6,5 km/ore do mund te digjni 400 kalori ne 60 minuta. Ndersa nese do ecnit me 4.5 km/ore do digjni 300 kalori.

 

Ne pergjithesi nje njeri duhet te beje afersisht 2000 hapa per te pershkuar 1.6 km.

Humbja e gjysem kilogrami ne jave eshte ekuivalente me 500 kalori te djegura.

Do ishte mire qe te shmangni mjetet e transporit publik, kur shkoni ne shkolle, pune ose kur shkoni te merrni femijet nga kopshti ose shkolla. Mundohuni te parkoni makinen larg syve tuaj. Nese jeni me pune larg, keshillohet qe te zbrisni nga autobusi ose Metro, 1 stacion para ne menyre qe rrugen e mbetur ta beni me kembe.

 

Ne pallatet me ashensor, eshte e mira qe te merrni shkallet. Per te mos u merzitur ndersa po ecni, degjoni muzike ne kufje, ose dicka qe ju ngre humorin. Mund edhe te ftoni miq qe te bashkohen me ju ndersa ecni. Kur eshte shume ftohte mund te merrni nje piste levizese ne menyre qe te kryeni hapat e duhur ne nje dite per te arritur rezultatin qe kerkoni. Edhe pse te gjithe e dime si ecet, nje sugjerim nuk eshte kurre i tepert. Duhet te mbani kurrizin drejt, ndersa veshtrimi juaj duhet te shohe 30 metra larg.

 

Continue Reading
Advertisement Ambalazhe Kartoni
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More in Lifestyle

Sondazh

Vettingu duhet te filloje ne:

View Results

Loading ... Loading ...
To Top