Connect with us
Elona Dobra

SHBA urdhër arresti për ish ministrin e Erdogan

Bota

SHBA urdhër arresti për ish ministrin e Erdogan

Pas kritikave të ashpra të presidentit të Turqisë, Rexhep Tajjip Erdogan, kërkohet arrestimi i ish-Ministrit të Ekonomisë, Zafer Çaglayan. Autoritetet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë lëshuar një urdhër arresti ndërkombëtar për ish-Ministrin e Ekonomisë, Zafer Çaglayan, ish-Drejtorin e Përgjithshëm të Halk Bank, Sylejman Asllan dhe ish-Nëndrejtorin e Përgjithshëm të Halk Bank, Levent Ballkan, të cilët akuzohen për thyerje të sanksioneve të vendosura nga SHBA-të për Iranin, shkelje të ligjeve të transaksioneve ndërkombëtare, duke përdorur skema mashtruese dhe pastrim të shumave të mëdha.Të mërkurën, prokurorët federalë në Nju Jork njoftuan se kanë paraqitur një akt-akuzë të re dhe kanë akuzuar zyrtarisht dhe ish-Ministrin e Ekonomisë dhe tre ish-drejtues të lartë të Halkbank, të cilët akuzohen për përfshirje në një komplot të gjerë, shkeljen e sanksioneve të Shtetet e Bashkuara të Amerikës ndaj Iranit.

Continue Reading
Advertisement Ambalazhe Kartoni
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More in Bota

Sondazh

A është Saimir Tahiri maja e Ajsbergut, në trafikun e drogës?

Loading ... Loading ...
To Top