Connect with us
Elona Dobra

Skoci: Gjendet varr i përbashkët me trupat e 400 fëmijëve.

Bota

Skoci: Gjendet varr i përbashkët me trupat e 400 fëmijëve.

Të paktën 400 fëmijë dhe të sapolindur, te vdekur gjatë viteve 1864-1981 pranë një ish Jetimore skoceze në Parkun Smyllum, e cila në atë kohë administrohej nga murgeshat katolike. Trupat e tyre ishin varrosur në një varr të përbashkët anonim. Sipas mediave britanike varri u zbulua pas hetimeve të emisionit “Dosja ne 4”, e kanalit 4 të BBC dhe të gazetës javore Sunday Post.

Ky rast zbulohet pas atij te Irlandës marsin e vitit të shkuar ku sërish pranë një ish jetimore katolike u konfirmua ekzistenca e dy varreve të përbashkëta me skeletet e rreth 800 femijëve.

 

Continue Reading
Advertisement Ambalazhe Kartoni
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More in Bota

Sondazh

Vettingu duhet te filloje ne:

View Results

Loading ... Loading ...
To Top