Connect with us
Elona Dobra

Kulturë

Wild Wild West

Te gjithe e dime se sa e paparashikueshme ishte jeta ne Perendimin e eger. Si mund te jetoje dhe te ekzistoje ne nje toke kufitare, ne epoken e kolonizimit te SHBA nga europianet, dicka teper e rrezikshme. Ne 1850 familja Oatman le Indipendence ne shtetin e Missouri per te emigruar drejt Kalifornise, por kontrastet me kolonite e tjera detyruan familjen te ndahej nga grupi per te vazhduar udhetimin vetem. Karvani i kesaj familje perbehej nga 10 elemnte transporti.

 

 

 

 

 

 

 

Udhetimi ishte i gjate dhe i rrezikshem. Gjate rruges familja sulmohet nga grabitesit e tribuse indiane Tolkepaya, duke ekzekutuar pothuaj te gjithe anetaret e familjes me perjashtim te nje djali 15 vjec Lorenzo i cili mundi ti mbijetoje masakres.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pavarsisht kushteve jo te mira shendetesore, i rrethuar nga trupat e pajete te prinderve dhe pothuaj gjithe motrave dhe vellezerve te tij, Lorenzo vendos te ndermarre udhetimin ne kerkim te dy motrave te tij te cilat nuk ishin ekzekutuar gjate sulmit por ishin rrembyer nga Tribuja, Olivia 14 vjec dhe Mary Ann 7 vjece.Kerkimi zgjati plot 6 vjet kur Lorenzo zbulon dicka teper shqetesuese.

Tashme 21 vjec Lorenzo Oatman nuk ishte dorezuar. Ne 1856 nje grua e bardhe me nje tatuazh shume te njohur per te riun, simbol i familjes se tij vjen ne Fort Yuma Topeka te Kansas. Ishte Olivia. Tribuja Tokepaya kishte shitur dy motrat nje tribuje tjeter indiane me emrin Mohave, por e vogla Mary Ann kishte vdekur nga uria gjate nje thatesire. Olive-s i ishte dhene nje mundesi. Ose te kthehej dhe te jetonte prane nje kampi banoresh me ngjyre te bardhe ose te vazhdonte te jetonte me tribune. Historia eshte publikuar ne nje liber te titulluar “Jeta mes indianesh” te Royal Stratton dhe tregon pikerisht jeten e vajzes me emrin Olivia. Sipas rrefimit, vajza edhe pse u bashkua me te vellane, serish qendroi fanatike ndaj rregullave dhe zakoneve te fituara gjate jetes me indianet e fisit Mojave, jete e cila i kishte dhene shume vlera morale.

Continue Reading
Advertisement Ambalazhe Kartoni
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More in Kulturë

Sondazh

A është Saimir Tahiri maja e Ajsbergut, në trafikun e drogës?

Loading ... Loading ...
To Top