27 vjeçarja humb betejën me kancerin, familja zbulon mesazhin prekës

Vdekja është diçka që të gjithë duhet të përballen në një pikë në jetën e tyre. Nëse kjo është vdekja e një të afërmi të ngushtë ose nëse po luftoni për jetën tuaj – kurrë nuk është e lehtë për t’u përballur me vdekjen vetëm.

Për fat të mirë, shumica e njerëzve nuk kanë nevojë të mendojnë për këtë derisa të plaken, por fatkeqësisht disa njerëz përballen me atë në një moshë shumë më të re. Holly Butcher ishte një prej tyre.

Kur Holly mbushi 26 vjec filloi të mendonte shumë për vdekjen pasi u diagnostikua me një kancer malinj. Ajo vendosi të shkruante një letër të fundit përpara se të vdiste dhe të postonte rrëfimin prekës në profilin e saj të Facebook.

Më pak se 24 orë pasi ajo botoi letrën e lamtumirës, Holly ndërroi jetë e rrethuar nga familja e saj. Tani mesazhi i saj po arrin tek të gjithë njerëzit nëpër botë të cilët janë prekur nga fjalët e saj.

Është një gjë e çuditshme të kuptohet dhe të pranoni vdekjen tuaj në moshën 26 vjeçare. Është një nga ato gjëra që injoroni. Ditët shkojnë dhe ju thjesht prisni që ato të vazhdojnë të vijnë; Deri sa të ndodhë e papritura. Gjithmonë e imagjinova veten duke u rritur, duke u rrudhur dhe me flokë gri – ka shumë të ngjarë të shkaktuara nga familja e bukur (me shumë fëmijë) që kisha planifikuar për të ndërtuar me dashurinë e jetës sime. 

Kjo është gjëja interesnte për jetën; Është e brishtë, e çmuar dhe e paparashikueshme dhe çdo ditë është një dhuratë, jo një e drejtë e dhënë.

Tani jam 27 vjeç. Unë nuk dua të shkoj. E dua jeten time. Unë jam e lumtur. 

Unë nuk e kam filluar këtë “shënim para se të vdes” në mënyrë që vdekja të ketë frikë – Më pëlqen fakti se ne jemi kryesisht injorantë për pashmangshmërinë e saj. 

Unë vetëm dua që njerëzit të mos shqetësohen aq shumë për streset e vogla dhe të pakuptimta në jetë dhe të përpiqemi të kujtojmë se të gjithë kemi të njëjtin fat pasi të gjithë e bëjmë atë që mundemi ta bëjmë. 

Unë kam rënë shumë në mendimet e mia, pasi kam pasur shumë kohë për të peshuar jetën këto muajt e fundit. Sigurisht që është mesi i natës kur këto gjëra të rastësishme vijnë në kokën time. 

Ato raste kur po stresoheni rreth gjërave qesharake (diçka që kam vënë re kaq shumë në këto muajt e fundit), vetëm mendoni për dikë që është duke u përballur me një problem. Jini mirënjohës për çështjen tuaj të vogël dhe merrni lehtë. Është në rregull të pranosh se diçka është e bezdisshme por nuk duhet të ndikojë negativisht në ditët e njerëzve të tjerë që ke pranë.

Pasi ta bëni këtë, dilni atje dhe merrni një frymë në ajrin e freskët, shikoni se sa blu është qielli dhe sa të gjelbërta janë pemët; Është kaq e bukur. Mendoni sa me fat jeni të jeni në gjendje të bëni atë – frymëmarrjen.

Ju mund të jeni në trafik të keq sot, ose keni pasur një gjumë të keq sepse fëmijët ju kanë mbajtur zgjuar, ose parukieri juaj iu ka prerë flokët shumë shkurt.  

Loading...

Ngrihuni herët në mëngjes dhe dëgjoni zogjtë ndërsa shikoni ngjyrat e bukura të diellit kur agon.

Dëgjoni muzikën .. me të vërtetë dëgjoni. Muzika është terapi. E vjetra është më e mira.

Bisedoni me miqtë tuaj. Përdorni më pak telefonin. 

Puno për të jetuar, mos jeto për të punuar.

Seriozisht, bëni atë që e bën zemrën tuaj të ndihet e lumtur.

Hani tortë. Faj mos ndjeni fare.

Thuaj “jo” gjërave që nuk doni të bëni.

Mos u ndjeni nën presion për të bërë atë që njerëzit e tjerë mund të mendojnë  se është një jetë përmbushëse. Ju mund të dëshironi një jetë mediokre dhe kjo është gjithashtu në rregull!

Tregojini të dashurit tuaj se i doni ata çdo herë që e keni shansin dhe duajini ata me gjithçka që keni.

Gjithashtu, mbani në mend nëse diçka ju bën të mërziteni, ju keni fuqinë ta ndryshoni – në punë ose dashuri apo çfarëdo qoftë ajo mund të jetë. Keni guxim të ndryshojë. Ju nuk e dini sa kohë keni në këtë botë kështu që mos e humbni atë duke qenë i mjerë. Unë e di se kjo ju është thënë gjatë gjithë kohës, por nuk mund të jetë më e vërtetë.

Oh, dhe një gjë e fundit, nëse mundeni, bëni një vepër të mirë për njerëzimin dhe filloni rregullisht duke dhuruar gjak. Do t’ju bëjë të ndiheni mirë me bonusin shtesë të shpëtimit të jetës. Ndjehem sikur është diçka që është anashkaluar, duke pasur parasysh se çdo dhurim mund të shpëtojë 3 jetë! Ky është një ndikim masiv që çdo person mund të ketë dhe procesi është me të vërtetë kaq i thjeshtë.

Dhurimi i gjakut  më ndihmoi të isha gjallë për një vit shtesë – unë do të jem përgjithmonë mirënjohëse shpenzova një vit më shumë këtu në Tokë me familjen, miqtë dhe qenin tim. Një vit më shumë, por sa sa lumturi.

‘Deri kur të takohemi përsëri.

Hol.”/24.al AlbanaAliaj.

Lajmet të tjera nga kategoria